Microsoft AJAX CDN

Microsoft geçtiğimiz günlerde Microsoft AJAX CDN(Content Delivery Network) hizmetini duyurdu. Bu hizmetin bize sağladığı avantajlar ise; sayfalarımızda kullandığımız AJAX kütüphanelerimizi(jQuery ve ASP.Net Ajax) ücretsiz olarak tüm dünyada bir çok farklı ülkeye yerleştirilmiş serverlar üzerinde cache’leyebilmemiz. Bu hizmetten yararlanabilmek için herhangi bir kayıt işlemi veya ücret talebi bulunmamaktadır. Bu hizmeti hem bireysel hemde kurumsal projelerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

CDN nedir ?

CDN (Content Delivery Networks) dünya üzerinde belli başlı internet çıkış noktaları üzerine kurulmuş olan sunuculardan oluşmaktadır. Bu sunucular bizim resim, video, CSS ve Javascript gibi dosylarımızı cache’leyerek gelen isteklere cevap vermektedir. Diyelimki sitemize Amerika kıtasından bir istek gelmekte, bu durumda CDN bu isteğe Amerika kıtasındaki sunucularından cevap vermektedir. Sitemize Türkiye üzerinden başka bir istekte bulunulduğunda bu sefer CDN Avrupa kıtasındaki sunucuları üzerinden ziyaretcimize cevap verecektir. Bu şekilde sitemizi ziyaret eden kullancılar sayfamızdakı bir resmi görüntüleyebilmek için bizim sunucumuza ulaşmaya çalışmak yerine en yakındaki CDN sunucusundan bu resmi indirebilecek ve  daha kısa sürede sayfayı görüntüleyebilecektir.

Microsoft AJAX CDN Nedir ?

Microsoft AJAX CDN sayfalarınıza jQuery ve ASP.NET AJAX script kütüphanelerini kolay bir şekilde eklmenizi ve bunları dünya üzerindeki binlerce sunucu üzerinden otomatik olarak sunmanızı sağlar.

Mesela Microsoft AJAX CDN’i üzerindeki jQuery kütüphanesini sayfanızda kullanmak istiyorsanız yapmanız gereken script tagınızın source özelliğini aşağıdaki şekilde belirtmenizdir.

 <script src="http://ajax.microsoft.com/ajax/jquery/jquery-1.3.2.min.js"type="text/javascript"></script>

.csharpcode, .csharpcode pre { font-size: small; color: black; font-family: consolas, “Courier New”, courier, monospace; background-color: #ffffff; /*white-space: pre;*/ } .csharpcode pre { margin: 0em; } .csharpcode .rem { color: #008000; } .csharpcode .kwrd { color: #0000ff; } .csharpcode .str { color: #006080; } .csharpcode .op { color: #0000c0; } .csharpcode .preproc { color: #cc6633; } .csharpcode .asp { background-color: #ffff00; } .csharpcode .html { color: #800000; } .csharpcode .attr { color: #ff0000; } .csharpcode .alt { background-color: #f4f4f4; width: 100%; margin: 0em; } .csharpcode .lnum { color: #606060; }

Sayfamızı görüntülemek isteyen ziyaretcimize bu script dosyası otomatik olarak en yakındaki CDN sunucusundan gönderilecektir. Buda;

  • Sayfamızım daha hızlı yüklenmesini sağlayacaktır
  • Bu dosyanın transferi için bandwith parası ödemeyeceğimiz anlamına gelir. Bizim yerimize Microsoft bu maliyeti karşılamaktadır.
  • Eğer kullanıcı daha önce yine Microsoft AJAX CDN’i kullanan başka bir siteyi gezmiş ise bu script dosyası browser’ın cache’inde saklanacağından. Browser tarafından tekrardan indirilmesine gerek kalmayacaktır. Bu da sayfamızın daha hızlı yüklenmesini sağlayacaktır.

Microsoft AJAX CDN’i ile ilgili detaylı bilgiyi ve CDN sunucuları üzerine yüklenen tüm kütüphaneleri ve adreslerini buradan görebilirsiniz.

Kaynak : www.durgut.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.